18 C
Diyarbakır
Salı, Ekim 20, 2020

Yüzyıl kadın yüzyılı zaman ‘kadın zamanı’

Okumalısınız

Ekim Devrimi Kürdistan’da yaşıyor

KEMAL SOBE- Değişim ve dönüşüm yaşamın, gelişimin vazgeçilmez temel kanunudur. Ekonomik, politik, sosyal,...

Erdoğan’ın Uluslarası Çete Transferi

Militan RÊHAT Libya’dan İdlîb’e, Rojava’dan Başur Kürdistan’a, Afganistan ve Pakistan’dan Avrupa ve Azerbaycan’a...

Amedspor’da kimlik, gelenek ve taraftarlık

DEVRİM BARAN Amedspor sadece bir spor kulübü değildir. Tarihsel bir mirasın spor alanındaki...

 Açılışını geçtiğimiz günlerde yapan Kadın Zamanı Derneği’nden Nazlı Andan, 21’inci yüzyılın kadınların yüzyılı olduğunu vurgulayarak, kadınlara; “Zaman mücadele etme, İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkma ve sokakları terk etmeme zamanı” diye seslendi. 

Kadınlar mücadeleleri karşısında dayanışma ağlarını büyütmek üzere yenisin yeni oluşum, platformlar oluşturmaya, dernekler açmaya devam ediyor. Kadınlar, mücadele hatlarını örmek, dayanışmayı büyütmek ve güçlendirmek üzere bir araya gelebilecekleri bir yeni yaşam alanını olan Kadın Zamanı Derneği’nin müjdesini verdi. Kadın Zamanı kadına yönelik her türlü şiddetin karşısında olduğu gibi, bu şiddetin nedeni olan cinsiyet eşitsizliğine karşı durmanın yol, yöntemlerini geliştirmek ve dayanışmayı büyütmek üzere 28 Eylül’de açılışını duyurdu.

Adını 21’inci yüzyılda gelişen kadın direnişlerinden esinlenerek alan Kadın Zamanı Derneği farklı meslek gruplarından 7 kadın ile yola başladı. Kadınların katılımıyla büyüyerek her kesimden kadına ulaşmayı amaçlayan dernek oluşturduğu komisyonlarla birçok alanda yapacağı çalışmalar için şimdiden kollarını sıvamış durumda. Dernek, rengarenk boyanan duvarlarına çizilen kadın figürleri, tabloları, zengin kütüphanesi ve kadınların bol kahkahalı sohbetleriyle farklılığını hemen hissettiriyor. Şişli İnönü Mahallesi, Babil Sokak’ta bulunan derneğin açılışı kadınların yoğun ilgisiyle karşılandı. Kadınların derneğe olan ziyaretleri ise sürüyor. Kadınlar Zamanı Derneği Kurucu üyesi Nazlı Andan ile derneklerine ve gündemde sıcaklığını koruyan İstanbul Sözleşmesi tartışmalarına ilişkin konuştuk. 

‘Zaman ‘Kadın Zamanı’ 

Nazlı, derneklerinin açılma nedenine ve dikkat çeken ismine ilişkin Şunları ifade etti;“Kadınlar olarak farkındayız ki, dayatılan sorunlarda hedeflenen ve etki altında bırakılan kadınlar oluyor. Pandemi süreci bunu çok açık ortaya koydu aslında. Bu süreçte hem sınıfsal hem de toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin arttığını gördük. Bu süreçten öncesinde ise bir OHAL süreci de vardı hepimizin bildiği. OHAL’in ilan edildiğinin ertesi günü sokaklara çıkan kadınlar şort giyindikleri için darp edildi. Yine bu süreçte akşam ve gece saatlerinde dışarıda olan kadınlara yönelik tehdit ve tacizler dayatıldı. Yani dünyadaki tüm olağanüstü durumların en çok mağduru kadınlar oldu. Ancak dünya kadınlarının da kazanımlarının önündeki bu saldırılara karşı özellikle içinde bulunduğumuz 21’inci yüzyılı direnişin yüzyılına dönüştürdü. Kadınlar sokakları özgürlük alanları olarak belirledi ve buraları terk etmeyeceklerini kaydetti. 21’inci yüzyıl bu anlamda kadınların yüzyılı oldu. Bu yüz yıl kadınların kazanımlarını daha çok sahiplendiği bir dönem diyebiliriz. Derneğimizin isminin ‘Kadın Zamanı’ olması da tam da buradan doğru bizleri ve çalışmalarımızın nerede durduğunu da gösteriyor, özetliyor diye düşünüyorum. Zaman kadınların İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkma zamanı. Zaman mücadele zamanı. Zaman kadınların sokakları terk etmeme zamanı.” 

‘İstanbul Sözleşmesi kadınların yaşam güvencesidir’ 

İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilmek isteyen AKP iktidarı döneminde kadına yönelik şiddette ciddi artış olduğuna dikkat çeken Nazlı, sözleşmenin kadınların yaşam güvencesi olduğunu vurguladı. İstanbul Sözleşmesi tartışmalarının Kadın Zamanı Derneği’nin kuruluş sürecine denk gelmesine karşın içinde yer aldıkları platformlarla sözleşmenin kaldırılması tartışmalarına tepki göstermek üzere kadınlarla birlikte alanlarda ses yükselttiklerini belirten Nazlı, bu sesin sözleşmeye yönelik tartışmaların son buluncaya dek büyüyerek devam edeceğini ifade etti. 

‘İlk değil’ 

Nazlı, AKP’nin kadınlarının kadınları  hedef alan ilk uygulamasının bu olmadığını belirterek, OHAL kapmasında kapatılan kadın kurumlarını, kadınların yerine atanan erkek kayyımları, kapatılan sığınakları hatırlattı.  Nazlı, “OHAL sürecinde ilk iş kadınların kazanımlarına yönelik saldırılar oldu. Ama kadınlar da mücadeleden vazgeçmedi, vazgeçmez. Bu açıkça görüldü. Kadınlar kazanımlarına yönelik bütün saldırılara karşı ortak söz söylemek üzere buluşmaya ve ses yükseltmeye devam etti” dedi.   

‘Şiddet, üzerinde durmamız gereken bir noktada’ 

AKP’nin sözleşmeye yönelik yarattığı algıyı hatırlatan Nazlı, “ İstanbul Sözleşmesi’ni iptal etmeye çalışma gerekçeleri gerçekten içler acısı. Erkek akıl kendisine ‘aile kurumunu yıkıyor’ bahanesini buldu. Ama aksine sözleşme ev içi şiddeti kapsıyor. Ki, aile kurumu üzerinden kadınlara yönelik şiddet, baskı hız kesmeden devam ediyor. Durmamız gereken bir nokta varsa o da kadına yönelik şiddeti önlemek olmalıdır. Şiddet eğer ki aile içinden geliyorsa engel olmak aile kurumunun yıkılması ise bunda bir problem görmüyorum” diye belirtti.

En Çok Okunanlar

MİT’ten tasfiyeciye 300 bin dolar

 PKK’den kaçtıktan sonra Parastın yoluyla MİT ile ilişkiye geçen Botan kod adlı Nizamettin Taş’a MİT bütçesinden 300...

HPG: Cilo’de şehit düşen 3 gerillanın kimliklerini açıkladı

Cilo'de şehit düşen 3 gerillanın kimliklerini açıklayan HPG, "kahraman şehitlerimizin taşıdığı özgürlük bayrağını zafere taşıyacağımızın sözünü veriyoruz"...

Heftanîn ve Metina’da bir dizi eylem

Basın İrtibat Merkezi (HPG-BİM), Cenga Heftanîn Hamlesi kapsamında bir dizi eylem gerçekleştirildiğini bildirdi. İki suikast ve bir...

Gerilla TV, Xantur’daki eylemin görüntüsünü yayınladı

HPG/YJA Star gerillaları Cenga Heftanin Devrimci Hamlesi kapsamında, işgalci Türk ordusuna darbe üstüne darbe vuruyor.

İntikam Birimleri kayyım belediyesine ait üç aracı ateşe verdi

Yazılı bir açıklama yapan İntikam Birimi, "Devrimci halk savaşı stratejisiyle varlığımızı koruma özgürlüğümüzü sağlama hamlesini zaferle taçlandirma...

HPG Şehit düşen iki gerillanın kimlik bilgilerini açıkladı

İşgalci TC ordusu 26 Eylül günü Şırnak’a bağlı Gabar Dağı’nın Dêrşew köyünü 17:30-22:30 saatleri arasında yoğun bir...

MİT’in ajanlaştırma politikasının çıkmazı

Kuzey ve Doğu Suriye’de AKP-MHP yönetimine bağlı birçok istihbaratçı ajan operasyonlarla tutuklandı. Güvenlik güçlerinin özel bir operasyonu...

Ateşin Çocukları İnisiyatifi: Özür diliyoruz!

Son zamanlarda Türkiye’de ve de Kuzey Kürdistan’da oldukça gündem olan Ateşin Çocukları İnisiyatifi 25 Ağustos 2019...

En Son Paylaşılanlar

%d blogcu bunu beğendi: