18 C
Diyarbakır
Salı, Ekim 20, 2020

Şengal’in güçlü kadınları

Okumalısınız

Ekim Devrimi Kürdistan’da yaşıyor

KEMAL SOBE- Değişim ve dönüşüm yaşamın, gelişimin vazgeçilmez temel kanunudur. Ekonomik, politik, sosyal,...

Erdoğan’ın Uluslarası Çete Transferi

Militan RÊHAT Libya’dan İdlîb’e, Rojava’dan Başur Kürdistan’a, Afganistan ve Pakistan’dan Avrupa ve Azerbaycan’a...

Amedspor’da kimlik, gelenek ve taraftarlık

DEVRİM BARAN Amedspor sadece bir spor kulübü değildir. Tarihsel bir mirasın spor alanındaki...

Basel’de gösterilen tiyatro oyunu ‘Şengal’in güçlü kadınları’, Şengal’deki direnişçi kadınların mücadelesine odaklanıyor.

İsviçre’nin Basel kentinde sergilenen ‘Şengal’in güçlü kadınları’ oyunu ile Şengal’deki direnişçi Kürt kadınlarının mücadelesi tiyatro sahnesine taşındı.
DAİŞ’in 2014 yılında Şengal’de gerçekleştirdiği katliamın izleri tüm canlılığını korurken katliama karşı büyük bir direniş gösteren Kürt kadınların mücadelesi sanat ve edebiyat dünyasında yerini almaya devam ediyor. Şengal’de DAİŞ’in katliamlarını bölgeye giderek araştıran ve direnişe katılan kadınlarla bire bir görüşmeler yapan rejisör Anina Jendreyko ve prodüktör Pascal Moor, katliam ve katliam sonrasını ‘’Şengal’in güçlü kadınları’’ adı altında tiyatroya taşıdılar. Önceki gün İsviçre’nin Basel kentinde bulunan Volksbühne tiyatro salonunda oyunun ilk gösterimi gerçekleşti. Carmen Dalfogo, İvan Anderson, Esra Uğurlu, Ferhat Fegi, Süleyman Çernawa, Sosin Sewsen, Metin Yılmaz gibi sanatçı ve müzisyenlerin yer aldığı tiyatroyu yüzlerce kişi izledi.
Şengal’deki tanıkların sahneye yansıyan görüntülerinin oyuncular tarafından seslendirilmesi ve anlatımlarda dengbêj eserlerinin Sosin ve Süleymen Çarnewa tarafında seslendirilmesi seyirciler arasında duygusal anların yaşanmasına neden oldu.Direnişçi kadınların sahneye yansıyan anlatım ve görüntülerinin yer aldığı tiyatro, alkış ve zılgıtlarla son buldu.
Perşembe günü sergilenen oyun 24 Ekim’e kadar aynı tiyatro salonunda sergilenecek.

Jendreyko: Tüm Avrupa’da sahne almak istiyoruz

Kürtçe, Türkçe, Almanca ve Yunanca dillerinde birçok tiyatro oyununa imza atan rejisör Anina Jendreyko, ‘Şengal’in güçlü kadınları’ oyunu için aylarca Şengal’de yaşadığını, katliam öncesini ve ve sonrası, direnişe katılan kadınların dönüşümünü, Ezîdî halkının kültürel ve sosyal yapısını tiyatro oyuncularıyla birlikte yerinde incelediklerini belirterek “Kadının gücünü Şengal ve Kobanê’de yaşadım” dedi.
Oyunu talep gelmesi halinde Avrupa’nın birçok merkezinde sergilemek istediklerini belirten Jendreyko “Şu sıkıcı günlerde içimizi ısıtacak direniş öykülerini gelin hep birlikte paylaşalım” dedi.

Kaynak: Yeni Özgür Politika

En Çok Okunanlar

MİT’ten tasfiyeciye 300 bin dolar

 PKK’den kaçtıktan sonra Parastın yoluyla MİT ile ilişkiye geçen Botan kod adlı Nizamettin Taş’a MİT bütçesinden 300...

HPG: Cilo’de şehit düşen 3 gerillanın kimliklerini açıkladı

Cilo'de şehit düşen 3 gerillanın kimliklerini açıklayan HPG, "kahraman şehitlerimizin taşıdığı özgürlük bayrağını zafere taşıyacağımızın sözünü veriyoruz"...

Heftanîn ve Metina’da bir dizi eylem

Basın İrtibat Merkezi (HPG-BİM), Cenga Heftanîn Hamlesi kapsamında bir dizi eylem gerçekleştirildiğini bildirdi. İki suikast ve bir...

Gerilla TV, Xantur’daki eylemin görüntüsünü yayınladı

HPG/YJA Star gerillaları Cenga Heftanin Devrimci Hamlesi kapsamında, işgalci Türk ordusuna darbe üstüne darbe vuruyor.

İntikam Birimleri kayyım belediyesine ait üç aracı ateşe verdi

Yazılı bir açıklama yapan İntikam Birimi, "Devrimci halk savaşı stratejisiyle varlığımızı koruma özgürlüğümüzü sağlama hamlesini zaferle taçlandirma...

HPG Şehit düşen iki gerillanın kimlik bilgilerini açıkladı

İşgalci TC ordusu 26 Eylül günü Şırnak’a bağlı Gabar Dağı’nın Dêrşew köyünü 17:30-22:30 saatleri arasında yoğun bir...

MİT’in ajanlaştırma politikasının çıkmazı

Kuzey ve Doğu Suriye’de AKP-MHP yönetimine bağlı birçok istihbaratçı ajan operasyonlarla tutuklandı. Güvenlik güçlerinin özel bir operasyonu...

Ateşin Çocukları İnisiyatifi: Özür diliyoruz!

Son zamanlarda Türkiye’de ve de Kuzey Kürdistan’da oldukça gündem olan Ateşin Çocukları İnisiyatifi 25 Ağustos 2019...

En Son Paylaşılanlar

%d blogcu bunu beğendi: